Regularna troska o piękny uśmiech- jak powinna wyglądać?

  • by
uśmiech zęby

Szczególną wagę przywiązujemy do odpowiedniej higieny jamy ustnej u dzieci. Bez wątpienia, jest ona bardzo istotna i każdy rodzic musi mieć ją na uwadze. Czy wobec tego osoby dorosłe nie powinny również interesować się tym, jak utrzymać swoje zęby w dobrej kondycji? Przeciwnie! Jest to tak samo istotne u małych jak i dużych. Odpowiednia higiena jamy ustnej jest ważna w każdym wieku i pozwala jak najdłużej się pełnym uzębieniem bez ubytków, implantów i protez, ale co najważniejsze- bez bólu, nieprzespanych nocy, obrzęków i konieczności brania mocnych środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. To dla każdej osoby powinno stanowić wystarczającą motywację do tego, aby dobrze dbać o swoje zęby. Kolejną motywacją powinna być chęć sprawienia, aby nasz uśmiech zawsze był zachwycający. W końcu, stanowi on naszą wizytówkę i ma duży wpływ na pierwsze wrażenie, jakie wywieramy na innych ludziach.

Jak dbać o zęby na co dzień? Nie jest to wcale skomplikowane!

Jak już wiemy, zdrowe zęby to podstawa. Dlatego też troskę o nie trzeba brać na poważnie. Próchnica, zepsucie się zęba, problemy z dziąsłami- wszystkich tych problemów możemy się tak naprawdę ustrzec, jeśli tylko narzucimy sobie pewien sposób dbania o higienę jamy ustnej. Absolutną podstawą jest regularne szczotkowanie zębów- minimum dwa razy dziennie, a najlepiej, jeśli tylko mamy taką możliwość to po każdym posiłku. Szczotkowanie pastą z dodatkiem fluoru pomaga pozbywać się płytki nazębnej, która jest pożywką dla bakterii i która jest przyczyną tworzenia się próchnicy. Oczywisty jest też fakt, że czyste i lśniące zęby są wizytówką każdego człowieka, a niewyszczotkowane nie prezentują się najlepiej, nie mówiąc już o nieświeżym oddechu. Jeśli nie mamy możliwości szczotkowania zębów po każdym posiłku- zabierajmy ze sobą gumy do żucia.

Kolejnym gadżetem, z którym warto jest się zaprzyjaźnić są nici dentystyczne. Tak naprawdę ich funkcja jest identyczna, co w przypadku szczoteczki do zębów- mają za zadanie usuwać płytkę nazębną. Z tym, że za pomocą nici będziemy w stanie dostać się do miejsc, do których raczej nie będziemy mogli dostać się z wykorzystaniem samej szczoteczki- mowa tutaj o przestrzeni pomiędzy zębami. Tutaj również zbierają się resztki pokarmowe, których trzeba się regularnie pozbywać. Warto więc wyrobić sobie nawyk używania nici dentystycznych raz dziennie.

Dieta i profilaktyka nie tylko od święta

Oczywistą profilaktyką są regularne wizyty w gabinecie dentystycznym. Podczas takiej wizyty dentysta sprawdzi stan naszej jamy ustnej i jeśli zaczyna się dziać w niej coś niepokojącego- od razu to wychwyci i zaimplementuje terapię zaradczą. Dobrze jest więc pojawiać się u dentysty nie rzadziej niż co 1-2 lata. Na nasze zęby ogromny wpływ ma także nasza dieta. Przede wszystkim, najgroźniejsze są węglowodany, które osadzają się na zębach i prowadzą do ich psucia. Ograniczenie ich spożycia na pewno będzie więc krokiem w stronę pięknego uśmiechu. Pamiętajmy także o tym, że niektóre napoje czy pokarmy mogą powodować powstawanie na zębach przebarwień- należy do nich na przykład kawa. Możemy więc poradzić się lekarza stomatologa, jakich past do zębów używać, aby zniwelować przebarwienia i wybielać zęby.