Jak wzmocnić serce? Praktyczne porady

  • by

W Polsce szacunkowo na niewydolność serca cierpi od 700 do 800 tysięcy osób. Naukowcy biją na alarm, gdyż twierdzą, że wynik ten może rokrocznie się powiększać. Dlatego o serce jako jeden z najważniejszych  organów w ludzkim ciele trzeba zadbać w sposób szczególny, nie tylko wtedy, kiedy mamy z nim problemy.

Co wzmacnia, a co osłabia nasze serce?

Na to pytanie można udzielić wielu odpowiedzi i wiele z nich będzie poprawnych. Zacznijmy jednak od najważniejszej rzeczy, która wspiera nie tylko mięsień sercowy, ale także cały organizm – dieta. Każde pożywienie, które zostaje strawione w naszym organizmie, może mieć zbawienny wpływ na pracę wielu organów, w tym głównej pompy krwi, którą jest serce.

Dieta jest niezwykle istotna w procesie utrzymywania dobrego stanu zdrowia- to jedno z zaleceń co do tego, jak wzmacniać pracę serca. Najlepiej przestrzegać zasad zdrowego żywienia, by zbyt szybko nie zostać potencjalnym pacjentem oddziału kardiologicznego w miejscowym szpitalu. Dieta dla serca nie może zawierać dużej ilości złego cholesterolu. Jest to niebywały wróg zdrowego serca – na poziomie podwyższonym utrzymuje się on u ponad połowy Polaków. Mowa tutaj o cholesterolu LDL, którego podwyższone stężenie zwiększa ryzyko zawałów serca, miażdżycy, chorób układu krążenia i udarów. Dlatego warto unikać potraw tłustych i smażonych na głębokim oleju.    

Kolejnym „wrogiem” zdrowego serca jest sól. Jej nadmiar może powodować gromadzenie się płynów w organizmie a co za tym idzie utrudniać prawidłowy przepływ krwi. Uszkadza naczynia krwionośne, prowadząc do niebezpiecznego wzrostu ciśnienia tętniczego. Sól w dużych ilościach znajduje się w produktach przetworzonych, które powinno się znacznie ograniczyć, jeśli chce się cieszyć dobrym zdrowiem. Spożycie soli nie powinno przekraczać 2000 miligramów (około 4 łyżeczki) dziennie, zaś u osób ze zdiagnozowanym nadciśnieniem- 1500 miligramów. Ten niezdrowy składnik można zastąpić innymi przyprawami lub ziołami. Świetnie nadaje się do tego sproszkowany czosnek, majeranek, papryka wędzona w proszku oraz wiele innych.

Odpowiednia dieta dla serca to także dostarczanie przydatnych składników odżywczych. Oprócz dobroczynnego działania na cały układ krwionośny wspomaga ona także często utratę wagi, co także ma niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie.

Co jeść na serce?

Co do tego, co jeść na serce, specjaliści są raczej zgodni:  należy sięgać po produkty pełnoziarniste i nieprzetworzone. Świeże warzywa, ryż i makarony powinny być podawane bez dodatku soli. Z nabiału polecane są mleka odtłuszczone lub z bardzo znikomą ilością tłuszczu, niskotłuszczowe jogurty oraz sery. W mięsach powinny przeważać czerwone lub bardzo chude kawałki drobiu, z których pozbędziemy się tłuszczu. Niestety nie mamy dobrych wieści dla amatorów jajecznicy – spożycie jajek nie powinno przekraczać 2 sztuk w tygodniu. W sklepach można także zapytać o produkty o obniżonej wartości kalorycznej.

Mamy nadzieję, że nasze rady zawarte w tekstach na stronie https://projektzdrowie.info/diety/dieta-zdrowe-serce/, pomogą Ci w dbaniu o lepsze samopoczucie, a co za tym idzie – poprawę jakości innych obszarów życia.