Problemy z cukrem- jak sobie z nimi radzić?

  • by
pączek

Czasem o problemach z cukrem dowiadujemy się przypadkiem. Niewystarczające ilości produkowanej insuliny sprawiają, że organizm nie jest w stanie poradzić sobie z węglowodanami, co jest bardzo groźne dla naszego organizmu. Zanim jeszcze cukrzyca zostanie zdiagnozowana, często można mieć do czynienia z tak zwanym stanem przedcukrzycowym. Wówczas wprowadzenie odpowiedniego sposobu odżywiania się, takiego jak dieta cukrzycowa może sprawić, że nasze wyniki badań ulegną poprawie. Trzeba mieć oczywiście taką świadomość, że dieta dla cukrzyka wcale nie jest łatwa i trzeba się jej nauczyć, aby wiedzieć, jakie produkty można spożywać, a jakie spowodują kołatanie serca, senność, zadyszkę i inne oznaki związane z trudnością w przetworzeniu cukru. Pomocy można też szukać na stronie https://projektzdrowie.info/diety/dieta-kontrola-cukru, gdzie znajdziemy kontakt do dobrych dietetyków zajmujących się komponowaniem dziennych jadłospisów- także i tych dedykowanych dla osób mających problem ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi. Wsparcie dietetyka jest nieocenione, kiedy istnieje konieczność łączenia diety cukrzycowej z dietą na inne przypadłości. Wówczas układanie jadłospisów może być prawdziwym wyzwaniem, z którym najlepiej poradzi sobie specjalista.

Co jeść, a co ograniczać?

Produktami wskazanymi są potrawy o niskim indeksie glikemicznym. Listę i przykładowe produkty tego typu można na przykład znaleźć w sieci. Z pewnością trzeba wykluczyć z diety cukry proste, a więc słodycze, słodkie przekąski, słodzone napoje oraz cukier w czystej formie. Działają one bowiem tak, że bardzo wysoko podnoszą poziom cukru we krwi w bardzo krótkim czasie. Tymczasem, energię należy czerpać z węglowodanów złożonych. Na pewno trzeba więc postawić na ograniczone ilości pieczywa ciemnego, zamienić ryż biały na brązowy i przekonać się do jedzenia kaszy.

Produkty, które mogą cię zaskoczyć

Na początku diety cukrzycowej często możemy w wielu przypadkach kierować się intuicją. I tutaj niestety bardzo szybko możemy być zaskoczeni tym, jak wiele produktów o niesłodkim smaku lub po prostu takich, które nie wydają się mieć dużej zawartości cukru ma wysoki indeks glikemiczny. Niestety, nie bez powodu mówi się o tym, że w dzisiejszym świecie jesteśmy od cukru niemalże uzależnieni- jego ogromne ilości można znaleźć właściwie wszędzie. Cukier znajdziemy w mleku, płatkach do mleka, czipsach czy w keczupie.

Oczywiście, tym, co możemy zjadać bez ograniczeń są chude mięsa, ryby, a także warzywa (uważając na te, które są mimo wszystko słodkie, jak chociażby papryka czy ziemniaki). Szczególną ostrożność należy zachować przy spożywaniu owoców, które są co prawda lekkostrawne, ale są źródłem cukrów prostych. Bezsprzecznie, prym wiodą tutaj banany, które najlepiej ograniczać. W codziennej praktyce sprawdza się także łączenie cukrów prostych ze złożonymi w posiłkach, a więc mowa tutaj chociażby o dodającej energii „bułce z bananem”. Trawienie połączonych cukrów odbywa się sprawniej niż radzenie sobie z samym cukrem prostym. Dieta cukrzyka powinna również być zróżnicowana, aby nie powodowała groźnych dla zdrowia niedoborów. Jest to też za pewne dieta, która będzie owocowała spadkiem masy ciała, któy będzie zauważalny po odstawieniu cukru.