Kiedy konieczny jest zabieg lub operacja

  • by

Nawet jeśli dotychczas raczej rzadko chorowaliśmy, każdemu może się zdarzyć problem zdrowotny, który można rozwiązać tylko i wyłącznie poprzez wykonanie zabiegu lub klasycznej operacji. Fakt pobytu w szpitalu może być dla nas szokiem, a cała operacja może wydawać się nam czymś poważnym, stresującym i nieprzyjemnym. Boimy się o to, czy zabieg uda się przeprowadzić bez powikłań, a także o to, w jakim stanie będziemy bezpośrednio po operacji- czy będziemy mogli się samodzielnie poruszać, wykonywać proste czynności, jak będzie postępował proces zdrowienia, kiedy dojdziemy do siebie. Martwią nas warunki panujące w szpitalu, a także to, jak długo będziemy musieli w nim pozostać. Wszystko to może obniżać nasz nastrój i spowodować, że będziemy się zamartwiać zaistniałą sytuacją. Jeśli jednak zabieg jest konieczny- musimy się z tym faktem pogodzić, postarać się opanować stres i w jak najlepszy sposób przygotować się do operacji. W jaki sposób można to zrobić?

Komplet badań, a także niezbędne szczepienia

Dobre przygotowanie do operacji musi obejmować zaszczepienie się przed Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu B, gdyż w warunkach szpitalnych zawsze pojawia się zwiększone ryzyko zakażenia wirusem. Jeśli już byliśmy szczepieni, być może wystarczająca będzie jedna dawka przypominająca- najczęściej tak jest w momencie, kiedy byliśmy szczepieni w przeciągu ostatnich 10 lat. W innym wypadku może zaistnieć konieczność przejścia całej serii szczepień- są to trzy podania, drugie można wykonać miesiąc po pierwszym, a trzecie po 6 miesiącach od pierwszego. Co istotne, nie trzeba czekać pół roku, aby przyjąć wszystkie dawki, gdyż operacja może zostać wykonana już 2 tygodnie po otrzymaniu drugiej dawki. Lekarz prowadzący za pewne w ramach przygotowania do operacji zleci nam także inne badania takie jak morfologia, badanie moczu czy poziom hormonów, zwłaszcza jeśli mamy z nimi problemy, np. z tarczycą.

Lista leków oraz troska o dobrą kondycję organizmu

Bardzo ważne jest, aby od razu zrobić sobie listę przyjmowanych na stałe leków, zwłaszcza jeśli jest ich kilka. Możemy być pewni, że zostaniemy o takie zapytani, a w szczególności będzie to istotna informacja dla anestezjologa. Pamiętajmy, że operacja jest dla organizmu wyzwaniem i ciężkim przeżyciem. Postarajmy więc mając już ustalony jej termin w jakiś sposób o siebie zadbać. Nie przemęczajmy się, dobrze się wysypiajmy, spróbujmy dobrze się odżywiać i zażywać ruchu na świeżym powietrzu. Pozamykajmy te sprawy, które mogą nie dawać nam spokoju i zaplanujemy czas na zabieg w taki sposób, aby być spokojnym i wyciszonym. Problemy rodzinne czy niezałatwione sprawy zawodowe tylko pogłębią nasze złe samopoczucie, które może towarzyszyć nam w szpitalu. Dajmy sobie czas na to, aby powoli dojść do siebie i się nie forsować. Poświęćmy czas na to, aby dobrze spakować się do szpitala pamiętając o różnego rodzaju artykułach higienicznych. Zastanówmy się, w jaki sposób dostaniemy się do szpitala, ale przede wszystkim- zorganizujmy sobie transport powrotny po operacji do domu.