Teraz łatwo jest prowadzić różnorodną dietę

  • by

Kiedy wejdziemy do jakiegokolwiek sklepu spożywczego, to zobaczymy w nim półki uginające się pod wyborem towarów. I z każdym rokiem jest on większy – wymyślane są nowe produkty albo nowe ich wersje, a także coraz bardziej egzotyczne towary lądują na półkach zwykłych spożywczaków. Ale niektórym to wciąż nie wystarcza – szukają nowości w sklepach ze zdrową żywnością albo w sklepach internetowych.

Z pewnością wielu z nas pamięta jeszcze czasy, kiedy do smażenia używało się tylko smalcu. Potem olej rzepakowy i olej słonecznikowy zdecydowanie go wyparły. Raz nam mówiono, że smalec jest niezdrowy, by potem stwierdzić, że nie – jednak oleje roślinne wcale nie są takie dobre dla zdrowia – powinniśmy wrócić do tłuszczu zwierzęcego. Obecnie olej kokosowy staje się coraz bardziej popularny, a ze względu na to, że w temperaturze pokojowej jest w stanie stałym, można spokojnie traktować go jak smalec i używać do smarowania chleba. Inne oleje roślinne np. migdałowy są raczej używane tylko w kosmetyce, a najpopularniejszą w zdrowej kuchni pozostaje wciąż oliwa z oliwek.

Masło z orzeszków ziemnych było w Polsce prawdziwą nowością i kojarzyło się bardzo z kuchnią amerykańską. Obecnie mamy różne masła orzechowe: z migdałów, nerkowców, czy orzechów włoskich. Każdym z nich można posmarować chleb. Różnorodność tego typu smarowideł jest błogosławieństwem dla osób, które nie jedzą produktów zwierzęcych, czyli wegetarian i wegan. Orzechy są także bardzo zdrowe i dostarczają nam nie tylko kalorii, ale również witamin i mikroelementów.

Pamiętam jeszcze czasy, kiedy babcia po obraniu pomarańczy, czy cytryn zbierała skórki, potem je myła i kroiła na małe kwadraty, by następnie zmieszać je z cukrem i zamknąć w słoiku. Takie kandyzowane skórki z cytrusów były używane np. do keksu bożonarodzeniowego. Dawniej rodzynki były jedynymi suszonymi owocami dostępnymi w sklepie. Obecnie mamy ich szeroki wybór – suszone morele, śliwki, jabłka, banany, mango czy fragmenty kokosa. Ale suszone owoce przydają się nie tylko w pieczeniu – stanowią również smaczną przekąskę i są doskonałą alternatywą dla słodyczy.

Suszone owoce lub orzechy można kupować osobno, ale istnieją też ich ciekawe mieszanki np. takie z rodzynkami i kandyzowanymi skórkami cytrusów, które nadają się tylko do ciast albo z orzechami i dużymi kawałkami owoców – doskonałe na szybkie przekąski.

Cieszmy się tą różnorodnością smaków, jaka jest obecnie dostępna. Pamiętajmy też o tym, że im nasza dieta jest różnorodniejsza, tym jest to lepsze dla naszego zdrowia. Dlatego tak warto dołączać nowe produkty do jadłospisu.