Treningów biegowych jest mnóstwo. Istnieją nawet specjalne programy treningowe przeznaczone dla osób z nadwagą. O tym, czym jest nadwaga oraz jaki trening biegowy powinien być do niej dobrany, znajdziecie w dalszej części artykułu.
Konsekwencje braku aktywności w nadwadze
Nadwaga to schorzenie, które staje się coraz powszechniejsze w społeczeństwie. Nie jest to kilka zbędnych kilogramów więcej na wadze, ale poważna choroba, która charakteryzuje się nadmierną kumulacją tkanki tłuszczowej. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia liczba osób otyłych w latach 1975–2016 zwiększyła się trzykrotnie. Powodem otyłości może być wiele czynników, jak osiadły tryb życia, choroby współistniejące, niezdrowe odżywianie, no i przede wszystkim złe nawyki.
Według Ministerstwa Zdrowia nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zachorowalności na cukrzycę typu 2, zaburzenia lipidowe, nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, obturacyjny bezdech senny, chorobę zwyrodnieniową stawów, depresję oraz sprzyjają rozwojowi niektórych typów nowotworów i podwyższają ryzyko zgonu w przypadku innych chorób, np. COVID-19.
Bieganie – lek na otyłość
Walkę z otyłością trzeba prowadzić na kilku arenach – diety, edukacji, motywacji oraz ćwiczeń. Specjaliści są zgodni, że jednym z najlepszych sportów, wspierających spalanie kalorii, jest bieganie. Trening biegowy dla otyłych kompletnie różni się od treningów biegowych innych grup ludzi.
Trzeba na początku zaznaczyć, że osoby otyłe muszą już na samym starcie zmierzyć się z wieloma problemami niż inni początkujący biegacze. Są nimi:
- Problemy z prawidłowym oddechem
- Ból stóp i stawów
- Tendencja do częstej kontuzji kolan i szyn goleniowych
- Otarcia skórne
Wszystkim powyższym problemom można zaradzić przez stosowanie maści, masaże, zabiegi fizjoterapeutyczne, lub gdy to potrzebne – leki.
Aby dobrze wejść w świat biegania, osoba z otyłością powinna przestrzegać kilku ważnych reguł:
- Połączenie celu odchudzania z planem treningowym – przyda się tutaj pomoc profesjonalnego trenera biegania lub trenera personalnego
- Konsultacja z lekarzem – to bardzo ważny aspekt, gdyż często osobom otyłym towarzyszą choroby współistniejące, proces silnego spalania tkanki tłuszczowej, szczególnie gdy nastąpi on bardzo szybko, może spowodować zaburzenia działania leków
- Nawodnienie – jest o wiele ważniejsze dla ludzi z otyłością niż dla innych, gdyż utrzymuje wydajność i prawidłową pracę organizmu podczas biegu
- Dołożenie do planu treningowego zdrowej diety oraz właściwych nawyków żywieniowych – organizm uprawiający bieganie powinien być wspierany wartościowymi posiłkami, ustabilizują metabolizm i przyspieszają efekty pracy
- Regeneracja i chłodzenie – rozciąganie, krótki spacer po biegu. Weź kąpiel w zimnej wodzie z dodatkiem kostek lodu zaraz po treningu, aby kontynuować, usuwanie odpadów metabolicznych. Jest to znane jako „wypłukiwanie”, ponieważ powoduje skurcz naczyń, poprawia przepływ krwi i przyspiesza szybkość odbudowy mikrouszkodzeń w mięśniach. Celem jest uzyskanie czystego, szybkiego przepływu nagromadzonej limfy, aby przyspieszyć proces regeneracji.
Potrzebujesz profesjonalnych konsultacji? Sprawdź https://ksstaszewscy.pl