W jaki sposób otworzyć gabinet lekarski w Hiszpanii?

  • by

Niezależnie od tego, w jakim kraju będziemy chcieli żyć i pracować jako lekarz bądź lekarka- musimy oczywiście posiadać odpowiednie wykształcenie oraz tytuł wraz z uprawnieniami do wykonywania zawodu. Warto wiedzieć jednak o tym, że w każdym kraju w inny sposób wygląda kwestia licencjonowania nowych gabinetów medycznych i praktyk lekarskich. Prowadzenie gabinetu lekarskiego w Hiszpanii jest możliwe na dwa sposoby- w formie samozatrudnienia jako jednoosobowa działalność gospodarcza, a także jako spółka w Hiszpanii. To jednak nie wszystko, gdyż koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, że każda prowincja w Hiszpanii ma swoje własne przepisy związane z tym, jakie kryteria trzeba spełnić, aby otrzymać licencję na świadczenie usług lekarskich.

Co trzeba zrobić, aby taką licencję uzyskać?

W praktyce, uzyskanie licencji nie jest takie proste, gdyż trzeba spełnić takie wymogi jak:

– Ukończenie szkoły medycznej uznawanej przez Ministerstwo Zdrowia Hiszpanii. Specjaliści posiadający dyplom polskich uczelni muszą zarejestrować się w College of Physicians.

– Płynne porozumiewanie się w języku hiszpańskim.

– Potwierdzenie miejsca zamieszkania w prowincji, w której wnioskuje się o wydanie licencji, posiadanie wizy pobytowej lub pracowniczej.

Czym charakteryzuje się spółka w Hiszpanii?

W Polsce prowadzenie własnej firmy najczęściej odbywa się poprzez samozatrudnienie, a więc poprzez rejestrację jednoosobowej działalności gospodarczej. Tymczasem, w Hiszpanii równie popularną opcją jest spółka. Rodzaje spółek przewidziane w hiszpańskim prawie bardzo przypominają te spółki, które można utworzyć także w Polsce. Jest to spółka jawna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka komandytowa, a także spółka akcyjna. Najczęściej wybieraną formą spółki w Hiszpanii jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. To, co ją wyróżnia to między innymi:

– Stosunkowo krótki czas potrzebny do jej utworzenia. Hiszpańskie prawo daje możliwość rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w wariancie dla nowych przedsiębiorstw, gdzie wymagane kwestie formalne zostały ograniczone do minimum. W praktyce, potrzebny czas na dopełnienie wszelkich formalności to około 4-6 tygodni.

– Bardzo elastyczna forma i atrakcyjny sposób rozliczania podatków. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością idealnie sprawdza się w przypadku mniejszych jak i większych firm.

– Możliwość przystąpienia do spółki zarówno samemu jak i z innymi wspólnikami.

– Ograniczenie odpowiedzialności wspólników tylko i wyłącznie do wysokości wkładu, jaki wnieśli oni do spółki. Warto wiedzieć o tym, że rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga uzbierania kwoty kapitału początkowego na start, który na ten moment wynosi około 3000 euro.

– Każda spółka rozpoczyna się poprzez sporządzenie aktu założycielskiego w formie notarialnej wraz ze statutem spółki. Niezbędne jest też określenie nazwy nowego podmiotu oraz założenie firmowego konta bankowego, na którym znajdzie się kwota wymaganego kapitału początkowego.