Złamanie ręki- jak wygląda proces rekonwalescencji?

  • by

Niektóre urazy, jakie mogą nas spotkać nie da się szybko i bezboleśnie zaleczyć, a powrót do zdrowia i całkowitej sprawności może być długotrwały. Takim urazem jest właśnie złamana ręka, w przypadku której zdrowienie to przynajmniej kilka miesięcy czasu. Standardowo, przeprowadzane badanie RTG pozwala dość dokładnie ocenić, w jakim stanie znajduje się ręka i jak duże zawszy zmiany w obrębie kości w miejscu, w którym doszło do złamania. Złamanie jakiejkolwiek kończyny jest więc sprawą bardzo poważną, ale też może się wydarzyć w wielu różnych, życiowych sytuacjach i czasem nie możemy się przed tym ustrzec. Może to mieć miejsce podczas uprawiania sportu, podczas wypadku, a nawet podczas przeprowadzania prac remontowych. Złamanie objawia się bardzo silnym bólem kończyny i niemożnością poruszania nią w żaden sposób. Pojawia się zasinienie, a czasem także krwawienie. Złamanej ręki nie powinno się ruszać- najlepiej od razu udać się na SOR lub jeśli mamy do czynienia z poważniejszym wypadkiem- wezwać karetkę pogotowia. Oczywiście, złamana ręka powoduje także silne dolegliwości bólowe, których raczej nie da się zignorować.

Jak wygląda leczenie? Trzeba uzbroić się w cierpliwość

Konieczne jest sprawdzenie, czy doszło do przemieszczenia kości- lekarz musi je odpowiednio nastawić, a następnie całą rękę umieścić w gipsie, który usztywni to miejsce. Gips nie jest najwygodniejszą rzeczą na świecie, ale niestety, na jakiś czas będziemy musieli się do niego przyzwyczaić, gdyż proces gojenia jest raczej powolny. Najpierw pojawia się stan zapalny, a miejsce złamania może być opuchnięte. Za pewne też wytworzy się rozległy krwiak- są to jednak normalne oznaki reakcji organizmu na uraz. Potem następuje proces gojenia, a następnie uszkodzone odłamki kostne są stopniowo budowane na nowo. Z czasem, organizm całkowicie, krok po kroku odbudowuje złamaną kość, a my możemy wrócić do pełni sprawności. Zazwyczaj jednak potrzebna jest do tego rehabilitacja. Dzięki niej można mieć nadzieję na szybsze zdrowienie.

Jak podejść do zajęć z fizjoterapeutą?

Są one bardzo ważne podczas procesu zdrowienia i trzeba to sobie wziąć do serca. Fizjoterapeuta powie nam, w jaki sposób poruszać się, aby nie urazić ręki w gipsie, a następnie jak chodzić z temblakiem. Potem wskaże nam proste ćwiczenia, jakie możemy wykonywać, aby przeciwdziałać zanikowi mięśni. Ważne jest też, aby zapobiegać pojawianiu się zastojów krwi oraz limfy. W całym procesie zdrowienia szalenie istotne jest, aby pacjent miał motywację do podejmowania samodzielnych ćwiczeń w domu. Oczywiście- zrastającej się ręki nie można nadwyrężać, jednakże na pewnym etapie rehabilitacja jest ważna i jak najbardziej wskazana. Można się też posiłkować takimi zabiegami jak elektrostymulacja czy krioterapia, najlepsze efekty dają jednak tradycyjne ćwiczenia wykonywane regularnie i dokładnie. Nie można się też poddawać- bardzo wiele osób wraca do pełnej sprawności po złamaniu ręki i cieszy się taką samą sprawnością, jaką posiadały przed wypadkiem.